21. 10. 2005 - Radnice chce pronajmout parkoviště za poštou
Boj s úředníky vedou obyvatelé sídliště na Barrandově. Magistrát totiž se souhlasem radnice Prahy 5 nechal oplotit veřejné parkoviště a na jeho místě vystavět hlídané a placené stání. A to se místním nelíbí. "Jedná se o velmi frekventovaná místa v centrální části sídliště, lidé nemají kde parkovat,"vysvětluje opoziční zastupitel Pavel Erben. Barrandovští dokonce sepsali petici. "S žádostí se na nás obrátil magistrát, který je vlastníkem pozemku,"brání se mluvčí Prahy 5 Jiří Baumruk s tím, že počet parkovacích stání bude zachován. Radnice prý tlačila i na cenový strop, vymohla si také stání pro invalidy. "Peticí se ale budeme zabývat,"slíbil. Radnice na pronájmu parkoviště podle odpůrců rýžuje. "Roční nájem od obce činí 60 tisíc, přičemž z pronajatých míst plyne příjem až 580 tisíc korun,"zlobí se Erben. Situace s parkováním se na Barrandově zhoršila po dostavbě nové tramvajové trati. Už tak špatně vybavené sídliště, zahltila auta řidičů z okolních čtvrtí, kteří se přibližují k novému spojení s centrem.
(převzato z deníku Šíp)
Web s protestní peticí: www.parkoviste.unas.cz
02. 03. 2005 - Prodej obecních bytů na Barrandově pokračuje
Smíchovská radnice chce ještě v prvním pololetí letošního roku zahájit prodej dvaadvaceti paneláků s 463 byty
Prodej dvaceti dvou paneláků na Barrandově, ve kterých se nachází 463 bytů, hodlá v tomto pololetí zahájit smíchovská radnice. Obec nabídne nájemníkům domy v Gabinově, Lamačově a Lohniského ulici, a to po jednotlivých bytech.
Zájemci za ně ale zřejmě zaplatí víc než lidé, kteří byty získali v privatizaci. Tehdy metr čtvereční nakonec vyšel přibližně na 4500 korun. Nové konkrétní částky projedná zastupitelstvo Prahy 5 koncem března nebo začátkem dubna. Cena bude odpovídat aktuálním cenám bytů. Ale počítáme se slevami pro nájemníky, ujistila radní Angela Morávková (Klub přátel Prahy 5), která má privatizaci na starosti.
Byt, který nebudou chtít jeho uživatelé odkoupit, nabídne městská část podle mluvčího úřadu Jiřího Baumruka třetí osobě. Starosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS) vysvětlil, že domy nemohly být nabídnuty v privatizaci, protože v té době nesplňovaly podmínku stáří alespoň 12 let. Obyvatelé sídliště se bojí, že snadno přijdou o střechu nad hlavou.
"Kolik to bude stát? Jestli víc, ať si ho klidně nechají," říká rozhořčené šedovlasá žena z Gabinovy ulice, která se na Barrandov přistěhovala před dvanácti lety z Jižního Města. "Co bych dělala, budu bydlet. Přece mě nevyhodí na ulici," líčí, jak se zachová, až prodej začne být aktuální. "Absolutně si to nemůžu dovolit. Byt si asi vezmou děti," konstatovala žena žijící v Lamačově ulici, když vyhazovala odpadky.
Ani její pětašedesátiletý soused venčící jezevčíka nevidí svoji budoucnost v třípokojovém bytě zrovna růžově. "Nemám potuchy, jak to budeme s ženou řešit. Peníze neseženu. Jsem důchodce, nemůžeme čekat žádné zázraky, že nám někdo dá půjčku. Bude se muset postarat stát," krčí rameny. Může se hravě stát, že přijdeme o střechu nad hlavou, ví. "To je v téhle době docela normální," podotkl odevzdaně.
Podle něj by asi bylo lepší, kdyby si obec domy nechala. "Co jsem slyšel o družstvech, katastrofa. Peníze sice mají, ale támhle nahoře potřebují vyměnit okna, ale na to finance nejsou," ukazuje na protější dům.
Morávková přesto předpokládá, že se prodej obejde bez komplikací. "Vycházíme ze zájmu občanů, kteří si chtějí byt koupit do osobního vlastnictví. Myslím, že pokud stanovíme rozumné ceny, nemělo by dojít k žádným zásadním problémům," uvedla s tím, že se jedná o první a také největší prodej bytů svého druhu po privatizaci.
Za pravdu jí dává i opoziční zastupitel Bedřich Šesták (ČSSD). "Lidé mají obavu, že pokud nebudou mít byt v osobním vlastnictví, mohou se z nich stát časem bezdomovci," řekl Právu Šesták.
Ti, kteří o koupi bytu neprojeví zájem nebo nebudou mít k dispozici dostatek financí, bez střechy nad hlavou podle Morávkové neskončí. Konkrétní postup radnice v těchto případech ale přiblížit zatím nechtěla.
Prodej domů na Barrandově bude mít na starosti firma, která vzejde z veřejné zakázky. Podmínky rozsáhlé transakce musí nejdřív schválit zastupitelé.
Právě konkrétní pravidla prodeje určí postoj opozičních lidovců. "Proti prodeji jako takovému nejsme. Rozhodující pro nás bude návrh radních o konkrétních podmínkách," uvedla lidovecká zastupitelka Eliška Jelínková. "Pokud by radnice plánovala prodej třetí osobě, rozhodně bychom byli proti," podotkl soc. dem. zastupitel Šesták.
Praze 5 se v letech 2000 až 2004 podařilo zprivatizovat přes 4300 nabízených bytů. Podle privatizačních zásad jí zbývá prodat ještě 305 bytů, tak aby jí zbylo plus minus 130 domů. Privatizaci bytů, tedy prodej výlučně oprávněným nájemníkům, chce smíchovská radnice letos dokončit.
(převzato z deníku Právo)
02. 03. 2005 - Centrum celoživotního vzdělávání otevřeno
Minulý týden zahájilo na Barrandově činnost centrum celoživotního vzdělávání. Program barrandovského centra v budově základní školy v ulici K Remízku bude velmi široký. Má plnit nejen roli vzdělávací pro děti, dospělé a pedagogické pracovníky. Budou se tu celoročně konat i kulturní a společenské akce. V centru bude mimo jiné otevřen také klub pro seniory.
(převzato z deníku MF Dnes)
11. 01. 2005 - Mládež na Barrandově získá nové nízkoprahové zařízení
V úterý 18. ledna v 15:00 proběhne oficiální otevření nového nízkoprahového zařízení B-side v prostorách Misijního střediska na Barrandově. Zařízení je v provozu už od 15. prosince. Prostor, zahrnující klubovnu, čajovnu a samostatnou výtvarnou dílničku „Kůča“ provozuje Městská část Praha 5 prostřednictvím sociálního asistenta v součinnosti s občanským sdružením B-Side.
„Nízkoprahové zařízení je prostorem, kde pracovníci nabízejí sociální služby a volnočasové aktivity zejména těm mladým lidem, kteří nemají potřebu se nijak organizovat a ulice sídliště jsou pro ně oblíbeným místem pro trávení volného času. S těmito lidmi se kontaktují streetworkeři Městské části již od roku 1999 a v současné době jde už o třetí generaci mladých lidí,“ říká sociální asistent MČ Praha 5 Riku Hanus. “Může sem přijít kdokoli z ulice, aniž by se musel jakkoli vázat a organizovat, může si zde zahrát stolní fotbálek, sejít se s kamarády, vypít si zdarma čaj, či jen tak pozevlovat,“ dodává. K dispozici je vždy dvojice streetworkerů. Zařízení je otevřeno vždy od pondělí do čtvrtka mezi 14 a 19 hodinou, přes víkendy bývá jednou měsíčně organizován turnaj ve stolním fotbale, výtvarné aktivity či filmové projekce. „Smysl své práce cítíme takto: jsme tu pro mladé lidi k dispozici během jejich dospívání zejména proto, abychom je doprovázeli obdobím života, kdy si mladý člověk utváří postoje a hodnoty a jsme si vědomi rizik, které dospívání „na ulici“ může přinášet,“ vysvětluje Riki Hanus. Každý den se streetworkeři setkávají s 20-30 mladými lidmi.
Nízkoprahové zařízení vzniklo zejména díky značným investicím Městské části, která kompletně zrekonstruovala prostory. Městská část Praha 5 také zaměstnává sociálního asistenta a ze svého rozpočtu významně přispívá na mzdy pracovníků neziskového občanského sdružení B-Side. Na investicích se dále podílelo Ministerstvo vnitra a pražský magistrát.Krom nízkoprahového zařízení B-Side funguje pro mládež ze sídliště též Misijní středisko, na jehož provoz MČ rovněž přispívá. V „Misiji“ se nachází například volnočasová klubovna, antikvariát s kavárnou a další prostory, určené pro různé kroužky skautů, školička pro nejmenší atd.
(tisková zpráva MÚ Praha 5)
02. 12. 2004 - Nová lávka přes ulici K Barrandovu
Obtížné přecházení přes rušnou ulici K Barrandovu, která v současnosti supluje neexistující chybějící jižní část Pražského okruhu, má zlepšit nová lávka pro pěší a cyklisty, která má vzniknou v příštím roce. Lávka bude navazovat na tramvajovou zastávku K Barrandovu a povede do ulice Slavínského. Náklady na stavbu činí okolo 17 miliónů a budou zaplaceny z rozpočtu MČ Praha 5. Projekt lávky v ceně dvou miliónů korun zpracovávají architekti z ateliéru Patrika Kotase, který se rovněž podepsal pod vzhledem barrandovské tramvajové trati. Radnice páté městské části přislíbila, že lávka bude hotova nejpozději jako dárek pro obyvatele Barrandova k příštím Vánocům.
(vlastní zpráva)
02. 12. 2004 - Pohotovost na Barrandově bude zrušena
Lékařská služba první pomoci pro asi 130 tisíc obyvatel Prahy 5,13,16 a 17 má být od ledna v motolské nemocnici. V Praze 5 mají zaniknout lékařské pohotovosti v Kartouzské ulici a na Barrandově. Změny v první pomoci chystá už delší dobu magistrát. Město bude příští rok dotovat pohotovosti jen pěti radnicím místo současných 14. Záměr na zřízení pohotovosti v Motole musejí ještě schválit pražští zastupitelé.
(převzato z deníku Metro)
05. 11. 2004 - Staronová autobusová linka č. 128
V souvislosti se otevřením tramvajové tratě na Barrandov zanikla autobusová linka č. 128. Nyní se vážně uvažuje o jejím obnovení. Staronová linka však nebude sloužit obyvatelům Barrandova, ale ve svém novém životě zlepší dopravní obsluhu v oblasti Žvahova.
Na trase bude zřízenou celkem 9 zastávek a celková délka trasy činní cca 2,3 kilometru. Polokružní trasa linky povede od tramvajové smyčky Hlubočepy ulicí Na Zlíchově směrem do centra. Z ulice Na Zlíchově autobus odbočí doleva do ulice Nad Zlíchovem, poté povede ulicemi Na Žvahově. Pod Žvahovem, V Náspu a nazpět do Hlubočep.
Provoz na lince č. 128 bude zajišťovat nově zakoupený minibus Ikarus E91 Irisbus. Malý autobus má délku cca 8 metrů, a proto bez problémů projede úzkými uličkami a nebude mu činit potíže ani podjezd železniční trati. Ikarus E91 je nízkopodlažní, má dvoje dveře a výklopnou plošinu pro vozíčkáře a kočárky. Kapacita vozu je 19 sedících a 24 stojících cestujících. V současné době používá Dopravní podnik 3 vozy stejného typu na lince č. 291 obsluhující zdravotnická zařízení na Praze 2.
Linka č. 128 by mohla zahájit provoz do několika měsíců (nejpozději do půl roku). V současné době probíhají jednání o stavebních úpravách zastávek a o dalších podmínkách provozu nové autobusové linky.
Obrázek se zákresem trasy linky
(vlastní zpráva)
24. 09. 2004 - Zasedání zastupitelstva MČ Praha 5
Již 17. zasedání zastupitelstva v tomto volební období proběhlo ve čtvrtek 23. září od 13:00 hodin. Schůzi předsedal starosta Prahy 5 a jako zvláštní host byl pozván hejtman středočeského kraje Petr Bendl.
Veřejné jednání trvalo necelé čtyři hodiny a většina projednávaných bodů se týkala prodeje nemovitostí ve vlastnictví městské části.
Největší vášně vzbudilo projednávání budoucnosti zdravotního zařízení Cihlářka (bývalý Sanopz) a prodej podílu bytového domu Erbenova 7. V obou těchto případech chtěli v diskuzi vystoupit kromě občanů Prahy 5 i občané z jiných městských částí, což jim však zastupitelstvo neumožnilo (proti byli hlavně zastupitelé za ODS). Zvláště u problému Cihlářky by jejich vystoupení bylo na místě, neboť význam tohoto zdravotnického zařízení přesahuje hranice městské části.
Rada Prahy 5 chce Cihlářku (Sanopz) prodat soukromému investorovi, který hodlá areál proměnit v rezidenční objekt. Naproti tomu zdravotní výbor zastupitelstva HMP hodlá v areálu zachovat a rozšířit zdravotní péči pro nejširší veřejnost v odkazu na prvorepublikovou tradici.
Nájemníci domu v Erbenově ulici protestovali proti prodeji domu třetí osobě. Obyvatelé upozornili, že v domě na svoje náklady zbudovali půdní vestavby, protože je pracovníci úřadu MČ je informovali, že dům nebude prodáván. Starosta a přítomný vedoucí příslušného odboru tuto informaci popřeli tvrzením, že celá devadesátá léta je záměrem radnice prodávat domy s podílovým vlastnictvím. Starosta dále sdělil, že prodej současným nájemníkům nebyl možný, protože ostatní spoluvlastníci domu trvali na veřejné soutěži. V této soutěži obyvatelé domu nabídli příliš nízkou částku.
Jeden z bodů, který se týkal Barrandova byl návrh Rady na udělení příspěvku občanskému sdružení SSK Future na vybudování základové desky víceúčelové sportovní haly v areálu ZŠ Barrandov. K projednávanému bodu vznesl dotaz zastupitel Macek (KSČM), jaký bude vztah mezi městskou částí a SSK Future. Zástupce SSK Future odpověděl, že stavba bude na obecním pozemku a bude uzavřena nájemní smlouva. Zdůraznil, že hala bude v dopoledních hodinách využívána přilehlou základní školou a v odpoledních hodinách pro potřeby známého florbalového klubu. Nová hala zvýší občanskou vybavenost sídliště a florbalový klub ušetří finanční prostředky za pronájem. Starosta Jančík poté doplnil, že dotace bude vydána pouze na základě předložení platného stavebního povolení a řádné nájemní smlouvy. Ředitel ZŠ Barrandov ubezpečil přítomné, že vše proběhne v souladu s právními náležitostmi a zopakoval, že stavba vytvoří stánek pro volnočasové aktivity barrandovských dětí. Zastupitel Macek ocenil přínos haly pro obyvatele, ale varoval před vytvářením složitých právních propletenců. Dále vystoupil zastupitel Pavel Erben (ED), který navrhl materiál odložit a doplnit o údaje o sdružení SSK Future a o dalších zdrojích financování stavby. Podivil se nad faktem, že tyto důležité údaje v materiálech chybí, ačkoliv je to v jiných případech obvyklé či nezbytné. Jeho protinávrh však nebyl přijat a zastupitelstvo nakonec poskytnutí finančního příspěvku občanskému sdružení schválilo.
Později Pavel Erben (Evropští demokraté) sdělil, že samozřejmě nemá námitek proti výstavbě sportovní haly, ale je nutné, aby poskytování dotací z obecní pokladny bylo maximálně transparentní. V tomto ohledu má současná Rada velké nedostatky, což se projevilo i v dalších bodech schůze zastupitelstva. Některé dotace, které zastupitelstvo schválilo, vzbuzují určité rozpaky, zda radní nezneužívají svého postavení. Ve dvou případech bylo navrženo poskytnutí dotace soukromému subjektu, který o příspěvek přímo nežádal.
V závěru zasedání starosta Prahy 5 předložil písemnou zprávu o plnění programového prohlášení Rady MČ.
Poslední slovo patřilo jednotlivým radním, kteří přednesli pozvánky na nadcházející kulturní akce na Praze 5. Z těchto akcí vybírám Den seniorů konaný 1. října od 17 hodin v Portheimce a drakiádu pořádanou 10. října dokonce na dvou místech - na konečné v Radlicích a na Barrandově v Grussově ulici. Starosta rovněž oznámil, že Švandovo divadlo plánuje na příští léto pořádání představení pod širým nebem v areálu základní školy V Remízku.
(vlastní zpráva)
24. 09. 2004 - Pravidelné setkání občanů a radních městské části Praha 5
Tato tradiční akce patří ke snahám našich zvolených zástupců o komunikaci se svými voliči. Setkání proběhlo ve středu 22. září od 17 hodin v zasedacím sále zastupitelstva v šestém patře smíchovské radnice ve Štefánikově ulici.
Bohužel oznámení o plánovaném setkáni nebylo dostatečně dopředu prezentováno a snad jen proto dorazilo na místo pouhých šest zástupců veřejnosti. Doufejme, že tato malá účast není znakem nezájmu občanů o veřejné dění. Za radu městské částí se setkání účastnili starosta Milan Jančík, místostarosta Vojtěch Zapletal mluvčí úřadu Jiří Baumruk.
První dotaz byl věnován situaci v mateřské školce Paprsek. Radní tazatelku ujistili, že v jejich záměru rozhodně není rušení mateřských školek na území městské části. Připustili však možnost privatizace některých zařízení se zachováním stejného využití.
Další dotaz směřoval k zanedbanosti části bytového fondu ve vlastnictví obce. Starosta prohlásil, že si je vědom, že obec není nejlepší hospodář, a proto hodlá většinu bytů privatizovat. Ve vlastnictví městské části má zůstat přibližně 150 bytových domů, jejichž správu a údržbu si Praha 5 může finančně dovolit. Starosta rovněž připomněl současné problémy se správcovskou firmu ACCT, se kterou radnice se snaží rozvázat mandátní smlouvu. Spor je nyní řešen soudní cestou.
Jiný dotaz se týkal plánovaného prodloužení tramvajové trati Laurová - Radlická. Radní pro dopravu Zapletal vyjádřil naději, že prodloužení bude realizováno v horizontu dvou let. Záleží však na rozhodnutí centrálního městského zastupitelstva. V současné době nejsou zpracovány žádné projekty, ke kterým by se městská část mohla vyjádřit. Místostarosta nevyloučil možnost zřízení tramvajové zastávky u Radlické školy. Poznamenal, že dopravní obsluha této základní školy je důležitá, což dokazuje i školní autobusová linka zřízená nedávno z iniciativy radnice Prahy 5. Do budoucna bude městská část podporovat případné prodloužení tramvajové dopravy do rozvojového území Dívčích hradů.
Poslední dotaz informoval o špatném stavu některých chodníků, zvláště na sídlišti Barrandov. Radní vyjádřili zájem pokračovat v chodníkovém programu. Nejprve však čekají na opravu chodníky v historické části Smíchova. Starosta ubezpečil tazatele, že Barrandov rozhodně neleží mimo zájem současného vedení radnice. Důkazem je podle něj stavba nového sportovního centra s plaveckým bazénem. V současné době proběhlo na Barrandově mapování poškození komunikací, které vzniklo v souvislosti se stavbou tramvajové trati. Nyní probíhají jednání s hlavním městem Praha o uvolnění 40 miliónů korun pro TSK na provedení nutných oprav.
Na závěr starosta poděkoval přítomným za účast a nejen je zve na další setkání s občany, které proběhne pravděpodobně na ZŠ Weberova a bude se týkat lokálních problémů v Košířích a Motole.
(vlastní zpráva)
24. 09. 2004 - Stínový ministr financí navštívil Barrandov
V úterý 21. září večer zavítal do auly barrandovské základní školy poslanec za ODS Vlastimil Tlustý, aby s občany prodiskutoval aktuální dění v parlamentu a prezentoval opoziční návrh reformy veřejných financí.
Součástí večera mělo být i promítání filmu o plánované stavbě Pražského okruhu. Dokument o výstavbě dálničního okruhu kolem hlavního města byl avizován i na zvacích plakátech, ale kvůli nedostatku času na něj v průběhu večera nedošlo.
V hledišti školního kinosálu zasedla necelá čtyřicítka občanů - většinou příznivců a členů ODS. Večer zahájil předřečník půlhodinovým projevem, ve kterém zhodnotil historii a činnost místního stranického sdružení. Krátce po půl osmé dorazil Ing. Tlustý, který se omluvil, že tento večer musel vynechat zasedání poslanecké sněmovny PČR a zasedání stínové vlády ODS. Protože projev předřečníka byl dostatečně uvozující, poslanec Tlustý se mohl rovnou vrhnout do zodpovídání dotazů obyvatel.
Jako první téma nemohl nekomentovat probíhající kampaň ČSSD, neboť dle Tlustého „plakáty veselého kluka visí na každém rohu“ a nelze si jich nevšimnout. Stínový ministr nepřímo pochválil vládní stranu za úspěšnou mediální prezentaci. Vyzval přítomné členy ODS, aby v nadcházející předvolební kampani také více zaútočili na citovou linku voličů. „Politika je obchod jako každý jiný,“ zdůraznil stínový ministr, „každé vystoupení v médiích by mělo být stejné jako reklama na Coca-colu.“ Mimojiné nevyjádřil nadšení ze záměru regionálních stranických organizací využít předvolbami takzvaných „zemanobusů“ v modré barvě. Zajímavým návrhem by však mohlo být zavedení pravidelné veřejné autobusové linky, která by za symbolických 15 korun vozila každé ráno dojíždějící pracující (například) z Rakovníka do Prahy.
Vlastimil Tlustý by uvítal změnu volebního zákona, který by umožnil užití většinového volebního systému při volbách do poslanecké sněmovny. Tato změna prý však není realizovatelná, neboť tomu brání současné rozložení politických sil. Potenciální koaliční partneři z KDU-ČSL tuto změnu nedopustí, protože by ztratili pozici tradičního jazýčku na vahách. Naději stínový ministr vkládá v možný vstup Hnutí nezávislých Vladimíra Železného do poslanecké sněmovny v příštích volbách. Změnu volebního zákona by mělo následovat i zrušení senátu, který by prý dalo docílit velmi jednoduše: Stačí do volebního zákona přidat doušku, že pokud se v prvním kole nedostaví v rámci jednoho obvodu k volbám 20 % oprávněných voličů, pak v daném obvodě není nikdo zvolen. A postupně by se postupovalo ve všech obvodech, až by nikde žádní senátoři nezůstali.
Poslanec načrtl přítomným svoji tzv. předreformu (neboli nultou etapu reformy) zdravotního systému, která by spočívala ve třech krocích. Zavést podepisování faktur za lékařské výkony pacientem. Za lékařský zákrok by i nadále platily zdravotní pojišťovny, ale pacient by musel účtovanou částku schválit. Druhý krokem by bylo vyplácení dávek nemocenské ze zdravotního pojištění. Tím by lékaři byly demotivování k nadměrnému vypisování pracovních neschopností. Třetím bodem by byla bonifikace pacientů, kteří spotřebují méně léků než je průměr v jejich věkové kategorii.
Několik dotazů se rovněž týkalo reformy veřejných financí. V této otázce musel Vlastimil Tlustý konstatovat, že ani urychlená realizace Modré šance by nedokázala snižovat deficity veřejných financí rychleji než opatření současné sociálně-lidové vlády.
(vlastní zpráva)
02. 09. 2004 - Rekonstrukce Barrandovských teras začne možná už v příštím roce
Zřejmě už v příštím roce odstartuje rozsáhlá rekonstrukce jednoho z pražských architektonických skvostů – Barrandovských teras. „Po letech, kdy tato funkcionalistická dominanta Prahy ze 30. let minulého století chátrala, dojde k jejímu oživení, které by v relativně krátké době mělo opět na Barrandovské terasy přilákat velké množství návštěvníků nejen z Prahy, stejně jako tomu bylo především ve třicátých letech minulého století, kdy sem díky iniciátorovi stavby – V.M. Havlovi – každou neděli mířily tisíce návštěvníků do vyhlášené restaurace,“ slibuje zmocněnec společnosti Barrandovské terasy Jaromír Hrdlička.
Terasy byly postaveny v roce 1929 v areálu usazeném nad meandrem Vltavy, v krásné přírodní scenerii s romantickým výhledem na Prahu. Odbývaly se na nich večírky nejvyšších podnikatelských a politických vrstev. Promenovaly se tu takové hvězdy jako Lída Baarová, Adina Mandlová, Nataša Gollová či Oldřich Nový. Terasy však byly také obrovským lákadlem pro běžné Pražany, v létě komplexem každou neděli proudily až tři tisíce návštěvníků.
V socialistické správě se však unikátní stavba začala rozpadat. V padesátých letech se nad stadionem uvolnila část skalního masivu a poškodila zařízení včetně bazénu. V roce 1982 byl uzavřen proslulý Trilobit bar, o jedenáct let později i restaurace. Poslední tragická událost se odehrála v říjnu 2001 kdy Trilobit bar podlehl ničivému požáru, který měli na svědomí bezdomovci.
Po roce 1989 byly terasy vráceny rodině Havlových coby původním majitelům. Polovinu vlastnil bývalý prezident ČR Václav Havel, který věnoval svůj podíl své druhé ženě Dagmar Havlové. Druhou polovinu odkoupila Dagmar Havlová od své švagrové v roce 2000 a stala se tak jedinou majitelkou Barrandovských teras. Jejím cílem bylo zajistit rekonstrukci chátrajícího objektu, na půlmiliardovou investici se však stále nedařilo najít investora. Havlová nakonec loni v létě investora našla a přenechala mu majoritní podíl ve společnosti Barrandovské terasy a stala se tak pouze jedním z akcionářů. Na světě je studie na dostavbu a rekonstrukci areálu.
„Studie obsahuje vedle restaurace, které bude vrácena původní podoba z 30.let, s výjimkou suterénu a WC, ještě dva hotelové objekty s předpokládanou kapacitou 170 lůžek,“ popisuje Hrdlička. „V současné době je připraven projekt pro územní řízení na dostavbu, oprava a rekonstrukce stávající stavby je v úrovni rozpracovaného projektu pro stavební povolení. První návštěvníci by do nově zrekonstruovaných Barrandovských teras měli pravděpodobně zavítat už na konci roku 2006,“ dodává.
V minulosti vázla příprava rekonstrukce na vleklých jednáních s památkáři a jejich, podle Dagmar Havlové až příliš striktních požadavcích. Podle Hrdličky se nakonec podařilo mezi architekty a památkáři dospět ke konsensu. „Výsledná podoba Barrandovských teras je výsledkem konstruktivní diskuze architektů a památkářů,“ potvrzuje. Po dokončení rekonstrukce by Barrandovské terasy měly zachovat v hlavních rysech současnou siluetu, tedy dominantu věže a horizontální linií staveb nad stěnou barrandovské skály.
Studie počítá i se znovuotevření restaurace Barrandovské terasy. „Restaurace bude v maximální míře přístupná pro návštěvníky a bude fungovat autonomně – nikoli jako hotelové zařízení,“ popisuje Hrdlička. „Poskytne zhruba 500 m2 restauračních ploch v původních sálech a měla by navozovat atmosféru 30. let. Kromě toho původní i nové objekty nabídnou dostatečné kapacity pro kongresy, konference a kulturní akce. K dispozici budou veškeré služby obvyklé u restauračních a hotelových zařízení. V každém případě bude k dispozici dostatek míst pro parkování.“
Cílem přestavby Barrandovských teras je podle Hrdličky především navrácení kulturně-společenského renomé stavbě, která byla téměř do poloviny minulého století magnetem pro pražskou veřejnost, místní celebrity, ale také návštěvníky z okolí Prahy. „Protože je velkým přáním současných majitelů, aby se Barrandovské terasy v budoucnu staly centrem společenských a kulturních akcí, bude o spolupráci požádána především 5. městská část, nedaleké filmové ateliéry, ale také další subjekty, které jistě napomohou k navrácení lesku pražského funkcionalistického klenotu,“ dodává Hrdlička.
(tisková zpráva MÚ Praha 5)
01. 07. 2004 - Společný podnik Českých drah a MČ Praha 5 nebude
České dráhy definitivně rozhodly, že rozvoj pražského nádraží Smíchov a jeho okolí svěří případnému partnerovi ve výběrovém řízení. Dozorčí rada drah upustila od původního záměru založit společný podnik přímo s Prahou 5. Starosta smíchovské radnice Milan Jančík ale dnes oznámil, že rozhovory o společném podniku pokračují. Odvolal se přitom na jednání s Vojtěchem Kocourkem, předsedou dozorčí rady Českých drah. Podle starosty páté městské částí Milana Jančíka mají České dráhy i nadále zájem vytvořit s Prahou 5 společný podnik. Odvolal se na dopis předsedy dozorčí rady Českých drah Vojtěcha Kocourka z 30. dubna tohoto roku. V dokumentu stojí, že České dráhy mají zájem společnost vytvořit. Předseda dozorčí rady Českých drah Vojtěch Kocourek však tuto informaci zásadně upřesnil: "To platilo do minulého pátku. Ten dopis byl pouze informace o bývalých rozhodnutích dozorčí rady, nové rozhodnutí dozorčí rady z pátku je, že bude výběrové řízení samozřejmě na požadavek představenstva s tím, že účast Prahy 5 bude očekávaná i vítána."
Milana Jančíka dnes Česká televize v odpoledních hodinách na úřadu nezastihla, nebral ani telefon. Ještě dopoledne ale představil novinářům vizi, kterou měl prezentovat i Českým drahám. Tiskový mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský prohlásil, že Praha 5 nepředložila žádnou nabídku, která by vedla k založení společného podniku, a která by zaručovala rozvoj té lokality na Smíchově tak, jak rozvíjíme ostatní lokality v Praze se silnými partnery.
Zastupitelstvo Prahy 5 ještě v loňském roce odsouhlasilo nákup smíchovských pozemků. Vycházelo tak z informací Milana Jančíka. České dráhy ale letos popřely, že by chtěli pozemky prodat. Jančík přesto trval na jejich nákupu. Později zastupitelstvu oznámil, že Praha 5 nakupovat nebude. bude se ale pokoušet založit společný podnik. Nákup pozemků na Smíchově prověřuje protikorupční útvar policie. Výsledky šetření zatím nejsou známy.
(převzato od České televize)
13. 05. 2004 - Nový supermarket na Barrandově
Ve čtvrtek 10. června v 7 hodin ráno bude otevřena nová prodejna potravin a spotřebního zboží, kterou v blízkosti křižovatky ulic K Barrandovu a Slavínského postavila německá firma Lidl. Firma Lidl provozuje v České republice řetězec více než 50 diskontních prodejen. Supermarkety Lidl se specializují na prodej levného zboží. V nabídce najdeme i zboží, které je vyráběno pouze pro firmu Lidl. Nízké ceny jsou však vykoupeny sníženou rozmanitostí výběru mezi položkami různých značek.
Rozloha budovy čítá okolo 1700 m2, součástí nové prodejny je parkoviště, které nabídne více než 100 parkovacích míst. U vchodu do prodejny bude vyčleněno několik parkovacích stání pro handicapované občany. Vjezd na parkoviště ústí do Slavínského ulice. Zákazníci mohou rovněž využít autobusové linky 192, 246, 247 a 248 do zastávky Na Vrškách (resp. Slavínského).
(vlastní zpráva)
13. 05. 2004 - Nové obytné domy v ulici Do Klukovic
Rada MČ Praha 5 souhlasila s umístěním stavby obytných domů v ulici Do Klukovic na Barrandově. Dokumentaci návrhu stavby 6 obytných třípodlažních domů zpracoval Architektonický atelier Kosek.
Podle tvůrců tak nová zástavba s jedním ustupujícím střešním podlažím plynule naváže na dominující 6 – 8 patrovou panelovou zástavbu. V navržených domech se počítá celkem se 71 byty, v suterénech domů bude 78 parkovacích míst.
(tisková zpráva MÚ Praha 5)
07. 06. 2004 - Euro na velké obrazovce
Fotbalové mistrovství Evropy, které začne 12. června v Portugalsku, budou moci pražští fanoušci sledovat i na velkoplošné obrazovce na pěší zóně Anděl. Ozvučenou obrazovku o velikosti šestkrát osm metrů umístí v centru Smíchova soukromá firma. Rada Prahy 5 s tím souhlasila, řekl mluvčí radnice Jiří Baumruk.
Obrazovka bude přenášet zápasy po celou dobu šampionátu (t.j. do 4. července). "Výběr bude záležet na firmě, která obrazovku instaluje. Puštěna bude ale vždy jen do 22:00 h, aby nebyl rušen noční klid," uvedl mluvčí.
(převzato z deníku Právo)
07. 06. 2004 - Dráhy hledají nového partnera kvůli nádraží
České dráhy budou hledat partnera pro rozvoj pražského nádraží Smíchov a jeho okolí. Představenstvo podniku chce, aby management připravil návrh výběrového řízení a zadávacích podmínek pro založení společného podniku, který by oblast od autobusového nádraží Na Knížecí po železniční stanici Smíchov přeměnil v moderní centrum. Řekl to mluvčí ČD Petr Štáhlavský.
O přestavbu a oživení lokality má zájem radnice Prahy 5. O koupi pozemků a později o založení společného podniku s ČD městská část již jedná od konce loňského roku. ČD však nemají zájem pozemky pouze prodat a chtějí oblast rozvíjet se silným partnerem, uvedl Štáhlavský.
Podle něho sice měla radnice přednost, dosud však nepředložila drahám požadované dokumenty. ČD proto budou nového partnera hledat formou výběrového řízení, do kterého se ale městská část může také přihlásit. Praha 5 o tomto rozhodnutí drah nic neví , a proto se k němu nebude vyjadřovat, řekl mluvčí smíchovské radnice Jiří Baumruk.
Konkrétní podmínky tendru zatím nejsou stanoveny. ČD podle Štáhlavského určí, jak bude společný podnik revitalizovat samotné nádraží a také jaká část pozemků zůstane určena k rozvoji železniční infrastruktury. Z nabídek účastníků soutěže pak vzejde konečné komerční využití zbývající lokality.
(převzato z deníku Právo)
07. 06. 2004 - MČ Praha 5 o pozemcích Českých drah
Doslova mediálním hitem posledních týdnů se stal záměr Městské části Praha 5 získat rozsáhlé pozemky mezi Smíchovem a Zlíchovem patřící Českým drahám, a. s.
Starosta MČ Praha 5 Milan Jančík v tomto záměru jedná už mnoho měsíců, ale rozhodně se nechce nechat odradit : "Nechci si vůbec připustit, že jako Městská část budeme jenom přihlížet, jak v této lokalitě bude třeba překladiště kontejnerů. My chceme být motorem změn tohoto území na moderní městské centrum. České dráhy se sice rozhodly nepostupovat formou přímého prodeje, ale i varianta společného podniku je pro nás vítanou cestou", říká Milan Jančík. Zastupitelstvo MČ Praha 5 minulý týden vzalo na vědomí informaci starosty o průběhu plnění dřívějších usnesení týkajících se záměru získání pozemků ČD na Smíchově, informace o jednání dozorčí rady ČD a všechny dosud provedené kroky starosty MČ Praha 5 v tomto záměru. Zastupitelstvo zároveň schválilo založení společné obchodní společnosti MČ Praha 5 a Českých drah, a.s. ve formě akciové společnosti, splacení podílu MČ na základním kapitálu vznikající akciové společnosti ve výši 1 milión korun a také účast zástupců MČ Praha 5 v orgánech společnosti. "Jsem rád, že Zastupitelstvo jako nejvyšší orgán MČ Praha 5 rozhodlo prozíravě ve prospěch MČ, jejích občanů i budoucnosti. Získat tyto pozemky je nesmírně důležité pro další rozvoj Prahy 5 i celého hlavního města", zdůraznil starosta MČ Praha 5 Milan Jančík. "Obchod ještě není uzavřen, ale doufám, že naše jednání s Českými drahami dopadnou pro obě strany dobře", dodal Milan Jančík.
(tisková zpráva MÚ Praha 5)
13. 05. 2004 - Obchod radnice šetří policie
Policie prověřuje hospodaření radnice Prahy 5. Ta na sklonku minulého roku poslala do úschovy advokátní kanceláře téměř čtvrt miliardy korun kvůli plánované koupi pozemků Českých drah. Ty však o jejich prodeji nikdy neuvažovaly.
Smíchov - Někdo lže! I tak by se dal shrnout vývoj posledních událostí kolem zamýšlené koupě pozemků Českých drah na Smíchově radnicí Prahy 5. Situací se podle informací České televize v posledních dnech zabývají i detektivové protikorupční jednotky. "Mohu jen zopakovat, že prověřujeme okolnosti transakce. Mělo by jít o prodej pozemků nyní v majetku Českých drah městské části Praha 5. Odkdy nebo z jakého důvodu, to vám proradit nemohu," uvedla včera pro MF DNES Jana Moravcová, komisařka Útvaru pro odhalování korupce a hospodářské kriminality. Starosta páté městské části Milan Jančík (ODS) na sklonku minulého roku zastupitelstvu představil skvělý obchod. Uvedl tehdy, že České dráhy hodlají prodat pozemky sousedící se smíchovským nádražím za 233 milionů korun. "Nám bylo nabídnuto za dvě stě třiatřicet milionů devadesát sedm tisíc metrů čtverečních," poznamenal tehdy Jančík, který byl podle svých slov již delší dobu v jednání s generálním ředitelem drah. Dva dny před Vánocemi proto na účet soukromé advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Vališ, Vych a partneři tyto prostředky skutečně odešly jako zástava na lukrativní obchod. Podle smlouvy s advokátní kanceláří jsou nyní desítky obecních milionů neustále v bance. Účet u Komerční banky, na kterém jsou v současné době obecní peníze podle advokáta Petra Vališe uloženy, je úročen asi jedním a půl procenta. Celá věc však má háček, přesněji řečeno velký hák. Podle představitelů drah nebylo nikdy o prodeji zmíněných pozemků uvažováno. "Opakovaně vám musím odpovědět, že České dráhy žádné pozemky v oblasti Smíchova neprodávají. O této skutečnosti byla Praha 5 informována již v loňském roce," uvedl pro MF DNES tiskový mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Jančík však trvá na svém. Podle něj jej představitelé drah původně sami oslovili. "Byl jsem s nimi v jednání. Později mi například náměstek generálního ředitele Českých drah zaslal dopis, ve kterém se o uvažovaném prodeji hovoří," tvrdil včera Jančík. Kopii dopisu, který není tajným materiálem, odmítl MF DNES poskytnout. "Ať vám jej dají České dráhy," uvedl včera Jančík podrážděně a dodal, že nyní České dráhy uvažují o jiném řešení situace - společném podniku dohromady s pátou městskou částí. ČD by do něj vložily pozemky a městská část peníze. Při tak vysokém vkladu uloženém v bance úroky činí zhruba dva miliony tři sta tisíc korun měsíčně, od kterých je třeba odečíst patnáctiprocentní daň. Po více než tři měsíce by tato částka patřila advokátní kanceláři. Praha 5 teprve na konci března uzavřela s právníky dodatek, podle kterého bude jejich odměna pouhých 50 tisíc plus DPH. V té době se o celý případ již začínala zajímat média. Jančík na svou obranu uvedl, že očekával, že jednání s drahami bude mnohem rychlejší.
(převzato z deníku Mladá fronta Dnes)
13. 05. 2004 - Radnice chce pozemky, ale dráhy je neprodají
O pozemky na Smíchově, které patří Českým drahám (ČD), stále usiluje Praha 5. Radní ve středu na mimořádné schůzi podpořili veškeré dosud provedené kroky směřující k odkupu ploch táhnoucích se od autobusového nádraží Na Knížecí po zlíchovský lihovar. Starostovi Milanu Jančíkovi (ODS) uložili, aby jednal s ČD o založení společné obchodní společnosti, jež území v budoucnu revitalizuje.
Jančík připomněl, že o nákupu rozhodlo zastupitelstvo páté části loni v prosinci. Transakci iniciovala smíchovská radnice. Vstřícnou odpověď drah zaslal za generálního ředitele náměstek Josef Bazala, řekl starosta. Obec pro tento účel vyčlenila 233 miliónů korun.
"Máme zájem získat pozemky v lokalitě, která je významná pro rozvoj města. Hodláme nakupovat i jiné pozemky v Praze 5," uvedl Jančík, který se chce vydat cestou, jakou šel před lety primátor Baxa, který nakoupil jiné zajímavé pozemky ve městě.
Jenže ČD se do prodeje nehrnou. "Nechystáme se prodávat žádné pozemky v Praze 5. Bylo by to pro nás z finančního hlediska nevýhodné," reagoval včera na dotaz Práva mluvčí ČD Petr Štáhlavský.
I dráhy ale mají zájem o oživení zanedbané části města. Proto chtějí zřídit společný podnik s některým dalším subjektem. "Nikdo není vyloučen, takže ani Praha 5," konstatoval mluvčí s tím, že je příliš brzy říct, jak bude sdružení vypadat.
Na místě, o které jde, a jež dřív sloužilo mj. jako překladiště, by v budoucnu měly vyrůst nové domy. Kanceláře, byty, obchody, které navážou na moderní výstavbu v srdci Smíchova. Konkrétní podobu určí územní plán.
Nákup pozemků prošetřuje podle České televize protikorupční útvar policie. "Prověřujeme okolnosti plánované transakce," řekla v úterý ČT komisařka Útvaru pro odhalování korupce a hospodářské kriminality Jana Moravcová. Pokud se prokáže, že starosta nakládal s penězi městské části neoprávněně, mohl by být obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele či dokonce ze závažné hospodářské kriminality, uvedla televize. Starosta ČTK řekl, že o šetření není informován a policie ho dosud nekontaktovala.
Praha 5 si v souvislosti s nákupem najala advokátní kancelář a peníze převedla do notářské zástavy. O výsledcích jednání i důvodu úschovy peněz bylo informováno zastupitelstvo i finanční výbor městské části, řekl Jančík.
Finance teď leží na zvláštním účtu v Komerční bance. Když se vyjednávání protahovalo, Praha 5 podle něj podepsala v březnu dodatek ke smlouvě o úschově peněz s advokátní kanceláří. Veškeré úroky z uložených peněz budou po úschově převedeny městské části a zastupující advokát Petr Vališ dostane odměnu 50 000 korun, informoval Jančík. "Z dodatku je zřejmé, že jsou šetřeny prostředky městské části," podtrhl starosta.
Vedení městské části se včera ještě usneslo, aby Jančík jednal o přemístění velké části autobusového nádraží Na Knížecí do vhodnější lokality a s představiteli hlavního města řešil rozvoj lokality mezi současným stanovištěm autobusů a lihovarem Zlíchov.
(převzato z deníku Právo)
13. 05. 2004 - Podpořili starostův nákup pozemků
Rada Prahy 5 včera podpořila dosavadní kroky starosty Milana Jančíka k odkoupení pozemků Českých drah. Starosta oznámil, že Praha 5 bude nadále o získání pozemků usilovat. Nákup prošetřuje podle České televize protikorupční útvar policie. Starosta ujistil, že o šetření není informován.
Praha 5 chce na pozemcích od Anděla po nádraží Smíchov vytvořit moderní centrum a chce tam přestěhovat i autobusové nádraží z Knížecí. Na nákup uvolnila 233 milionů Kč.
(převzato z deníku Metro)
15. 04. 2004 - Kontrolní den starosty na Barrandově zakončila diskuse s občany
Ve středu 14. 4. 2003 se v 17:00 sešli v kinosále ZŠ na Chaplinově náměstí na sídlišti Barrandov zástupci radnice v čele se starostou Milanem Jančíkem Prahy 5 s občany Barrandova k diskusi o současnosti i budoucím rozvoji této oblasti i aktuálních problémech obyvatel Barrandova.
Diskuse v kinosále ZŠ na Chaplinově náměstí zakončila kontrolní den starosty, který probíhal již od ranních hodin a jehož program se týkal jednotlivých rezortů. V rámci programu kontrolního dne tak starosta zavítal na staveniště budoucího Sportovního centra Barrandov, do několika školských zařízení, navštívil i barrandovskou polikliniku, seznámil se se stavem zeleně, zajímal se o podmínky k rozvoji podnikání a bezpečnostní situaci. "Musím říci, že mě za těch sedem hodin, které jsme tu strávil, příjemně překvapilo, kolik je tu zeleně a jak velké množství dětských hřišť je zde k dispozici, myslím, že v této oblasti byl odveden velký kus práce," zhodnotil své dojmy na odpoledním setkání s obyvateli Barrandova starosta Milan Jančík. Kromě těchto pozitivních dojmů se s občany podělil i o ty negativní. "Rezervy jsou ve vybavení vnitřních prostor polikliniky, které nejsou příliš vzhledné, mrzí mě také stav misijního střediska, jsou zkrátka stále oblasti, kde máme rezervy a kde je co zlepšovat," dodal. Dále zmínil některé další záměry MČ Praha 5 v oblasti rozvoje Barrandova, jako např. zamýšlenou výstavbu víceúčelové sportovní haly či záměr obohatit nabídku školských zařízení na Barrandově o střední školu, která zde dosud citelně chybí. "To však nezávisí jen na nás, protože zřizovatelem středních škol je kraj, tedy hlavní město Praha," podotkl starosta.
Po úvodním slově starosty představili ostatní zástupci týmu zastupitelů radnice MČ Praha 5 své rezorty a náplň své činnosti - Vojtěch Zapletal, místostarosta odpovědný za rezort dopravy, Petr Horák, místostarosta odpovědný mj. za
oblast životního prostředí a privatizace bytů, Martin Stránský, místostarosta odpovědný za rezort bezpečnosti a informatiky, Lucie Vávrová, radní pro rezort sociální, zdravotnictví a občansko správní a Jan Hlaváček, radní odpovědný za rezort živnostenské problematiky. Setkání se zúčastnili i zástupci městské policie - zástupce ředitele OŘ MP Praha 5 Václav Hřích a vedoucí místního oddělení MP Barrandov Ladislav Jurinka, další dotazy na bezpečnost mohly směřovat také k předsedovi ¨bezpečnostní komise Miroslavu Tichému.
Po představení zastupitelů a jejich rezortů dostali obyvatelé Barrandova prostor ke svým dotazům. Dotazy obyvatel směřovaly zejména k citlivým otázkám možností dalšího prodeje obecních bytů nájemníkům do osobního vlastnictví, bezpečnosti, udržování čistoty na veřejných prostranstvích, diskutovanou byla i vybavenost zastávek tramvajové trati na Barrandov a její dopad na život na Barrandově i dopravní obslužnost Barrandova pro motoristy. Debata byla vedena převážně v konstruktivním duchu, místy se však nevyhnula ani silně konfrontačnímu tónu. Na závěr vyzval starosta Milan Jančík občany, aby využívali i nadále všech komunikačních kanálů pro podněty, stížnosti a návrhy na adresu radnice MČ Praha 5, které jsou k dispozici - e-mailové adresy zastupitelů či Úřadu městské části, bezplatnou telefonní linku či spojení na jednotlivé radní. Vyjádřil také své přesvědčení, že se podaří mnohé změnit k lepšímu, aby za rok při příštím setkání s obyvateli Barrandova bylo diskutovaných problémů mnohem méně.
(tisková zpráva MČ Praha 5)
13. 04. 2004 - Barrandov se může těšit na sportcentrum
Šestnáctitisícové sídliště Prahy 5 dostane brzy do vínku špičkový sportovní areál. Sportcentrum Barrandov v hodnotě kolem 250 milionů korun vyroste mezi ulicemi Wassermannova a K Barrandovu nedaleko čerpací stanice, nad základní školou a naproti kaskádovitým terasám. Využívat je budou jak školy pro výuku, tak široká veřejnost k relaxaci a aktivní rekreaci. První etapa - výstavba aquacentra - začala v polovině března, kdy smíchovská radnice vypsala veřejnou soutěž na zhotovitele. Radnice první etapu také kompletně zaplatí, a to částkou kolem 120 až 130 milionů korun. Vzniknout by měl bazén o délce 25 metrů, sauna, fitness centrum a základní prvky sportovního centra. "Věřím, že první žáček i první občan budou plavat v novém bazénu již v polovině příštího roku," doufá starosta Prahy 5 Milan Jančík. Druhá etapa výstavby sportcentra by měla být částkou kolem 120 milionů korun sponzorována ze soukromých zdrojů. Zhotovitel díla by měl být podle Jančíka také provozovatelem celého areálu. "Ve druhé etapě vznikne víceúčelová hala pro všechny druhy sportu i pro konání koncertů a v plánu je i menší hotel," doplnil starosta. Jeho snem je dokončení areálu do dvou let. Podle mluvčího Prahy 5 Jiřího Baumruka bude sportovní hala vyhovovat i vyšším parametrům, které jsou podmínkou pro pořádání vrcholných sportovních soutěží. Počítá se prý také se squash centrem. Milan Jančík ještě prozradil, že snahou radnice bude získat část finančních prostředků také od hlavního města, případně od státu.
(převzato z deníku Večerník Praha)
05. 02. 2004 - Soutěž určí, kdo postaví sportovní centrum
Do dvou let má na Barrandově vyrůst sportovní centrum s bazénem za sto milionů korun. Pátá městská část nyní připravuje veřejnou obchodní soutěž na výběr zhotovitele stavby, kterou provede nezávislá externí firma B. I. R. T. Group. "Je to velký projekt, a proto je lepší, když z došlé nabídky bude vybírat firma, která má v daném oboru zkušenosti," poznamenal mluvčí Prahy 5 Jiří Baumruk. Už v loňském roce vypracovala radnice zadávací dokumentaci víceúčelového sportovního zařízení a výstavbu chtějí zástupci Prahy 5 zahájit ještě letos. "Moje představa je, že centrum by mohlo být hotové již příští rok," sdělil místostarosta Prahy 5 Martin Stránský. Sportovní centrum budou využívat školy k výuce i veřejnost k rekreaci. Zařízení má splňovat i takové parametry, aby se v něm mohly případně konat vrcholové sportovní soutěže. Stavbu centra finančně zajistí městská část a podílet se bude i magistrát.
(převzato z deníku MF Dnes)
07. 01. 2003 - VYŠLA KNIHA PAVLA JIRASE BARRANDOV I: VZESTUP K VÝŠINÁM
Kniha Barrandov I: Vzestup k výšinám je nyní péčí nakladatelství Gallery na světě a je to nádherné, úctyhodné dílo. V naprosté většině dosud nepublikované obrazové dokumenty mapují historii kopce, kde se ještě v polovině dvacátých let minulého století proháněl jen vítr a bažanti. Kniha má 365 stran a obsahuje unikátní fotografie z natáčení, fotosky z filmů, plakáty, reklamy, neznámé portréty slavných osobností.
Na prvních fotografiích v knize vidíme jen strmou zarostlou skálu nad řekou, kde deska s nápisem Barrande byla jediným lidským zásahem do panenské přírody. Kopci se říkalo Na Habrové a Pražané sem jezdívali parníkem na výlety, aby podobně jako před nimi slavný francouzský geolog hledali trilobity. Jedním z nich byl v roce 1907 i desetiletý Václav M. Havel a jeho mladší bratr Miloš, které sem poslal na výlet jejich otec, ing Václav Havel, jenž v té době stavěl v pražské Vodičkově ulici Lucernu. Václav M. Havel se pak na Habrovou vypravil až v roce 1925 jako mladý podnikatel, když hledal místo, kde by - nedaleko centra Prahy, ale v přírodě a klidu - postavil zahradní město, jaká viděl při své cestě do Ameriky v okolí San Franciska. Habrová Havla nadchla a po složitých jednáních o vykoupení pozemků, v nichž mu pomohl jednak pražský Rotary klub, jednak mladší bratr Miloš, se stal v roce 1927 majitelem 54 hektarů na Habrové. Stavbu začal silnicí a vodárnou, pak otevřel restauraci Terasy a krátce poté Trilobit bar. Cesty nechal lemovat lavičkami, poblíž restaurace postavil bazén a teprve potom začal stavět vily. Podílela se na nich řada významných architektů, ale hlavní slovo měl Havlův přítel Max Urban, což mělo význam i pro pozdější osud části barrandovských pozemků: Urbanovou manželkou byla herečka Andula Sedláčková (společně založili filmovou společnost ASUM), takže měl vztah jednak ke kinematografii, jednak se toužil prosadit v pražském uměleckém životě. Také Havel se chtěl se svou čtvrtí samozřejmě blýsknout, ale blýskejte se něčím, čemu se říká Habrová. Cizinec to nevysloví, mnozí Pražané ani netuší, kde by to mělo být. Zato každé dítě ví, kdo byl Joachim Barrande. Tak vznikl název Barrandov.
Bratr Václava M. Havla Miloš v té době čile podnikal v kinematografii. Byl šéfem biografu Lucerna, ředitelem a majitelem distribuční společnosti Americanfilm, s. r. o., kterou po dohodě s Juliem Schmithem, ředitelem a majitelem společnosti Biografia, spojil v novou akciovou společnost pro výrobu filmů A - B. Filmy téměř všech výroben se tehdy natáčely ve vinohradském ateliéru, který však přestával stačit stavebně i technicky. A právě v té době začal Václav M. Havel stavět své zahradní město. Miloš Havel začal uvažovat jako zkušený filmař: volný horizont, rozlehlost pozemků, klid. A tak v roce 1928 část území odkoupil. Hlavním architektem byl opět Max Urban, který začal vše pečlivě připravovat. Pro hlavní budovu existovaly tři návrhy, ale nakonec se nejvíc líbil právě Urbanův - půdorys ve tvaru U s křídly, který měl připomínat ptáka Fénixe, který se snaží vzlétnout. První slavnostní výkop byl proveden 23. listopadu 1931.
Zatímco se na Barrandově čile staví, provází Pavel Jiras čtenáře historií českého filmu od časů Josefa Švába-Malostranského a Antonie Nedošínské ve filmu Zlaté srdéčko z roku 1917 až po bájný rok třiatřicátý. Tehdy vznikl ve vinohradském ateliéru film poslední - Burianův Pobočník jeho Výsosti a na Barrandově první - detektivka Vražda v Ostrovní ulici režiséra Svatopluka Innemanna. Mezi Zlatým srdéčkem a Pobočníkem zažijeme nad knihou společně s mnoha slavnými i zapomenutými první úspěchy i prohry českého filmu. První biografy a v nich pana Ponrepa, který dokázal k němé verzi Prodané nevěsty přezpívat živě celou operu. Filmy natočené pro potěchu publika (a také pro peníze) ale také díla, která šířila věhlas české kinematografie ve světě jako nejslavnější z nich - Extáze. Dozvíme se, jak Češi poprvé točili v cizině i jak cizinci přišli točit do Čech. Fotografie dokumentují návštěvu Douglase Fairbankse a Mary Pickfordové u prezidenta T. G. Masaryka stejně jako pózování Huga Haase v plavkách na plovárně pod Barrandovem. Setkáme se s mladičkými, sotva zažehnutými hvězdami Anny Ondrákové, Adiny Mandlové, Lídy Baarové, Jiřiny Šejbalové. Připomeneme si, že s příchodem zvukového filmu - ale ještě před Barrandovem - přišli před kamery Marvan, Pešek, Plachta, Štěpánek a mnozí další, kteří se postupem let stali nestárnoucími legendami. Vrátíme se do časů, kdy komedii kraloval Vlasta Burian, kousek vedle mu rostla konkurence jménem Voskovec a Werich a na filmovém plátně ožili báječní Poláčkovi Muži v ofsajdu. Kniha Barrandov I končí stěhováním na Barrandov, které doplňují ještě pozdější letecké snímky z roku 1937, kdy na volném prostranství za ateliéry vyrostla dekorace pro film Cech panen kutnohorských. Ale o tom podrobněji až příště: Barrandov II by měl vyjít do roka s podtitulem Zlatý věk. Je zřejmé, že se máme na co těšit.
(převzato z deníku Právo)
23. 12. 2003 - Přístup k modré tramvajové zastávce uzavřen
Možná jste si všimli zátarasů a zavřeného schodiště k modré zastávce "K Barrandovu". Tentokrát se ovšem nejednalo o žert vtipálků, kteří si v noci hrají s dopravním značením. Mluvčí Dopravního podniku Michaela Kuchařová se k tomuto problému vyjádřila pro deník Právo: "Zjistilo se, že schody, které měly být protiskluzové, namrzají a kloužou. Trať je ve zkušebním provozu právě proto, aby se na podobné věci přišlo a odstranily se. Problém začal, když padla mlha a schody navlhly," Kuchařová dodala, že by na schody měly být položeny protiskluzové proužky.
(vlastní zpráva)
23. 12. 2003 - Na Barrandově bude proveden dopravní průzkum
Obyvatelé Starého Barrandova si stěžují na to, že se po otevření barrandovské tramvajové trasy podstatně zhoršila dostupnost jejich čtvrti městskou hromadnou dopravou. Starobarrandovští sepsali petici, kterou předali městskému úřadu Prahy 5. Stížnost zmiňuje, že po zrušení autobusové linky č. 105, jsou současné autobusy (192, 246, 248) kapacitně nedostačující. Autobusy prý jezdí nespolehlivě, se zpožděním. Projíždějí totiž po velmi frekventované ulici K Barrandovu a autobus 192 nasbírá další zpoždění ještě při přejíždění Barrandovského mostu.
Radnice Prahy 5 jim chce pomoci a začala vyjednávat s dopravci. Konečné nápravy se ale lidé dočkají patrně až v březnu příštího roku. Výhrady občanů prověří Regionální organizátor pražské integrované dopravy (Ropid). V těchto dnech zahájí dílčí průzkum autobusových spojů, na které jsou lidé ze Starého Barrandova odkázáni, informoval místostarosta Prahy 5 Vojtěch Zapletal. "V lednu a únoru provede Ropid komplexní průzkum, který se bude dopravou na území Prahy 5 zabývat hlouběji. Po vyhodnocení poznatků dojde k úpravám dopravní obsluhy,"dodal.
(převzato od: ČTK)
23. 12. 2003 - Mateřské školy zůstanou
V minulých dnech byl se všemi zainteresovanými stranami projednám záměr sloučení dvou mateřských škol v Lohnického ulici na Barrandově. Na základě těchto jednání schválila Rada MČ ponechat obě mateřské školy, tedy MŠ III. v Lohnického ulici 830 a MŠ IV. v Lohnického ulici 851 do 31.8.2005 jako samostatné právní subjekty. Zároveň byly ředitelky obou MŠ vyzvány učinit ekonomická opatření na úsporu finančních prostředků. Rada MČ zároveň schválila záměr vytvořit prostor pro přechod MŠ zřizovaných MČ Praha 5 do privátní sféry. „Neznamená to, že po uvedeném datu budou všechny mateřské školy soukromé“, vysvětluje starosta MČ Milan Jančík. „Musím však připomenout, že první dvě vlaštovky – školky U Nesypky a V Úvalu už velmi úspěšně létají v privátním sektoru. Chceme občanům a jejich dětem nabídnout co nejširší spektrum předškolních programů, zároveň víme, že všechno nemůže financovat MČ Praha 5 z rozpočtu“, dodal Milan Jančík
(převzato od: MÚ Prahy 5)
23. 12. 2003 - Dobrá zpráva "žvahovským"
Jak vyhovět občanům a přitom co nejlépe hospodařit se svěřenými prostředky, v konkrétním případě ZŠ Pod Žvahovem. To je téma, kterým se Rada MČ zabývá už poněkolikáté. O sloučení ZŠ Pod Žvahovem se ZŠ Barrandov už rozhodla Rada i Zastupitelstvo na minulých schůzích. Na této však předložil starosta MČ Praha 5 Milan Jančík záměr, kterým chce maximálně vyjít vstříc občanům zmíněné lokality. Rada schválila zřízení odloučeného pracoviště ZŠ Barrandov v objektu ZŠ Pod Žvahovem, a to na zkušební dobu dvou let při zápisu minimálně 14 dětí ze spádové oblasti. „Od příštího školního roku by tak mohly chodit děti v první a druhé třídě do budovy ZŠ Pod Žvahovem, pro pronajímatele to bude závazné, jakési věcné břemeno pronájmu,“ doplnil starosta MČ Praha 5 Milan Jančík. „MČ se rozhodla kompenzovat tento požadavek dotacemi nástupnické organizaci ve výši 1,4 miliónu Kč za rok, tedy za 2 roky 2,8 miliónu Kč. Víme, že je to hodně drahé, ale chceme dát příležitost rodičům dětí ze spádové oblasti. Záleží na nich, zda tuto nabídku akceptují“, uzavírá Milan Jančík.
(převzato od: MÚ Prahy 5)
29. 10. 2003 - Slavnostní zahájení provozu na tramvajové trati na Barrandov
Včera v 11 hodin dopoledne byla slavnostně přestřižena páska na tramvajové trati na Barrandov. Slavnostní otevření tratě proběhlo ve smyčce Hlubočepy a bylo pouze pro zvané. Mezi pozvanými nechyběli prezident Václav Klaus, členové rady hlavního města Prahy, radní MČ Prahy 5, architekt Patrik Kotas a zástupci zúčastněných stavebních firem. Nesmím vynechat ani zástupce médií, kterým byla tato akce určena především. Z boku nové zastávky Hlubočepy bylo postaveno provizorní pódium kolem něhož byla vymezena zóna, do které byl nepozvaným divákům vstup zapovězen.
Dále si Vám dovolím nabídnout pár svých subjektivních postřehů z této akce.
Ve tři čtvrtě na jedenáct je přerušena tramvajová doprava v úseku Smíchovské nádraží - Hlubočepy na lince č. 12. Krátce před jedenáctou je akce zahájena moderátorem, který zve na pódium významné hosty. Poté je ohlášen prezidentův příjezd. A tu již do smyčky Hlubočepy přijíždí od Smíchova zvláštní tramvajová souprava (8388+8389), za jejíž okny září nezaměnitelný úsměv Václava Klause. Ten vzápětí z tramvaje vystupuje a míří na pódium. V patách je následován pražským primátorem Pavlem Bémem.
Následně je obnoven provoz na lince č. 12. Protože však smyčku blokuje prezidentova tramvaj, soupravy se obracejí na trojúhelníku vjezdové výhybky do smyčky.
Primátor P. Bém se ujímá slova. Po stranách vychvaluje novou trať, oceňuje rychlost výstavby a nezapomene konstatovat, že je to přesně 365 dní, co byl po náročných povodních zvolen primátorem. U mikrofonu jej záhy střídá nový prezident republiky, který zahajuje vtipem: „Když jsem (svým automobilem) přijel na Smíchovské nádraží, náhodou jela kolem tramvaj ...“. Auditorium ho odměňuje bouřlivým smíchem. My, kteří víme, že kvůli němu byla zastavena doprava, se smějeme o to hořčeji. Ve svém projevu se ovšem V. Klaus dopouští omylu, když tvrdí, že trať byla postavena za 365 dní.
Poté následovalo vlastní přestřižení pásky, která byla umístěna mezi zastávkou Hlubočepy a následnou estakádou. Bohužel nepozvaní fotografové - fanoušci měli smůlu - tento slavný okamžik zaznamenat nemohli.
Následně prezident, primátor a nejvýznamnější hosté nasedají do tramvaje (8388+8389) a vyrážejí po estakádě na barrandovský kopec. Poté jsou následování dalšími dvěma soupravami pro novináře a další hosty (8385+8384, 8681+8682) Jako záloha byla ve smyčce Barrandov připravena souprava 8386+8387
Všechny tři soupravy jednou projely trať a pak se rozjely do svých vozoven. Nepozvaní hosté - dopravní fanoušci a náhodní kolemjdoucí neměly oficiálně možnost se těmito tramvajemi projet po nové trati. (Část z nich však obešlo zátarasy a nepozorovaně do tramvají nastoupili) Na avízovanou ukázkovou linku mezi Smíchovem a Barrandovem tedy nedošlo, ačkoliv to při otevření jiných tratí v minulosti bylo zvykem. Včerejšek tak byl pro mnohé (zvláště mimopražské) diváky - fanoušky velkým zklamáním.
Dalším zklamáním byla určitě nehotovost stavby. Chybějící obklady nevyvolávaly příliš estetický dojem. Pachuť Potěmkinovy vesnice evokovala i plachta, jenž pro tuto slávu nakrátko překryla sprejerské výkony v zastávce Chaplinovo náměstí.
(vlastní zpráva)
© 2003